زنت چیست بررسی 3 نوع زنت و ویژگی ها

زنت چیست؟

زنت دستگاه تهویه هوا بوده که از آن برای تامین هوای سرد و گرم استفاده می‌شود. این دستگاه بر پایه سیستم‌های تبخیری عمل کرده و دمای لازم برای تعدیل هوا را از آب می‌گیرد. قابل ذکر است نام آن نیز از حروف اول کلمات زمستانه، نیمه و تابستانه مشتق گرفته شده است و بدان معناست که از زنت هم در فصول سرد سال و هم در فصول گرم سال می‌توان استفاده کرد.

زنت چیست

نحوه عملکرد زنت چگونه است؟

دستگاه زنت برای دمیدن هوای مورد نیاز به داخل اتاق، به آب نیاز دارد تا بتواند دمای لازمه را به وجود بیاورد، اما نحوه کارکرد این دستگاه در زمستان و تابستان مقداری تفاوت دارد که در ادامه به صورت کامل و دقیق نحوه عملکرد دستگاه در هر فصل را توضیح خواهیم داد.

کارکرد زنت در تابستان به چه صورت است؟

سیستم سرمایشی دستگاه زنت به صورت تبخیری بوده بدین صورت که در مرحله اول آب از طریق لوله آب، درون تشتک ریخته می‌شود و به وسیله پمپی که درون دستگاه قرار دارد پمپاژ شده و به صورت ریزشی و قطره‌ای به روی فیلتر سلولزی ریخته می‌شود تا سلولز به طور کامل خیس شود، در این مرحله هوای از بیرون به درون دستگاه وارد می‌شود و در ابتدای ورود با عبور از بین لایه‌های سلولزی عملیات فیلتراسیون انجام گرفته و تمامی آلودگی‌‌ها و آلاینده‌های موجود در هوا تصفیه شده و سپس به به درون اتاقک زنت وارد می‌شود.

پس از وارد شدن هوای پاکیزه درون اتاقک، به دلیل برخورد قطرات آب با هوا، دمای گرم هوای گرفته شده و فن موجود در دستگاه هوا با شروع به کار خود، هوای خنک و پاکیزه را به سمت کانال کشی هدایت می‌کند؛ به دلیل ساختار مهندسی دستگاه و کانال کشی، هوای دمیده شده برای تمامی اتاق‌‌های کانال کشی شده به یک میزان جریان می‌یابد؛ تنظیم دمای هوا نیز به وسیله ترموستات دیجیتالی که برای دستگاه نصب شده است صورت می‌گیرد.

زنت در حالت سرمایشی تابستانه

کارکرد زنت در زمستان به چه صورت است؟

زنت در زمستان باید هوای گرم از خود به درون اتاق‌ها بدمد و برای این کار نیاز به آبی دارد که دمای آن بالا باشد تا بتواند هوای محیط را گرم کند. این دستگاه برخلاف برخی دستگاه‌ها مانند کولر گازی، از آب برای تامین هوای گرم بهره می‌برد که برای این کار نیاز به موتورخانه و یا پکیج دارد؛ کارکرد دستگاه به این صورت است که آب به وسیله یکی از این دو مورد به دمای لازمه می‌رسید و سپس به وسیله لوله کشی به سمت دستگاه هدایت می‌شود، درون دستگاه برای گرمایش کوئل قرار می‌گیرد و آب گرم نیز به درون کوئل وارد می‌شود تا با جریان یافتن درون کوئل هوای وارد شده به دستگاه پس از برخورد با آن گرم شود.

هوای درون دستگاه که به وسیله گرمای آبی که درون کوئل گرم شده است با استفاده از فن همانند حالت سرمایشی، به درون کانال منتقل می‌شود تا از آن‌‌‌جا به سمت اتاق دمیده شود. لازم به ذکر است به عملیات پاکیزه سازی هوا از آلاینده‌ها، فیلتراسیون هوا گفته می‌شود.

زنت در حالت گرمایشی زمستانه

انواع مدل‌های زنت

زنت به صورت کلی به سه دسته ایستاده، پشت بامی و زیر سقفی تقسیم می‌شود که تفاوت آن‌ها با یکدیگر تنها در محل جانمایی دستگاه می‌باشد؛ دستگاه‌های زیرسقفی به طور عمومی در بالکن و زیر سقف جانمایی می‌شود تا فضای مفید بالکن حفظ شود، دستگاه‌های ایستاده نیز برای کسانی که امکان نصب زیرسقفی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به طبع اگر امکان نصب دستگاه در بالکن وجود نداشته باشد نیز از دسته سوم که پشت بامی است استفاده می‌شود.

ویژگی های زنت چیست؟

  1. استراکچر مورد استفاده در زنت از مرغوب‌ترین جنس موجود در بازار است.
  2. در ساخت زنت از فن‌های دایرکت درایو استفاده می‌شود که کاملا بی صداست.
  3. دارای هر دو حالت سرمایشی و گرمایشی می‌باشد.
  4. مصرف برق بسیار کم‌تر به نسبت دیگر دستگاه‌های رقیب.
  5. مصرف آب بهینه‌تر
  6. امکان کنترل رطوبت موجود در هوا
  7. تغییر فصل از زمستان به تابستان به سادگی هر چه تمام‌تر و بالعکس
  8. تصفیه هوا به بالاترین درجه ممکن
  9. هزینه سرویس، تعمیر و نگهداری کم‌تر از دیگر دستگاه‌های تهویه هوا

قیمت زنت چقدر است؟

شرکت تهویه پاسارگاد دستگاه‌های خود را سفارشی تولید می‌کند و از آن‌جایی که این دستگاه‌ بهترین عملکرد ممکن را دارد پس برای هر خانه یا سوله‌ای با قدرتی متفاوت، متریال متفاوت و همچنین ابعاد و اندازه متفاوتی تولید می‌شود که تمامی این موارد در قیمت دستگاه تاثیر گذار می‌باشد. چرا که در بسیاری از موارد استفاده از امکانات افزودنی سفارشی مانند هوشمند سازی زنت (WiFi دار کردن دستگاه) ، قرار دادن فیلتراسیون بیشتر، زخیم‌تر کردن بدنه دستگاه، استفاده از کف کش و … در قیمت نهایی زنت اثر گذار می‌شود.

اما شما می‌توانید با مشاوره رایگان تلفنی با کارشناس تهویه پاسارگاد، بهترین دستگاه را با امکانات مورد نیاز انتخاب کنید و پس از عقد قرار داد اقدامات لازم برای تولید دستگاه آغاز شود، سپس در زمان تعیین شده دستگاه را در محل پروژه تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست