CFM سنج و یا سرعت سنج باد دستگاهی بوده که به وسیله آن می‌توان به وسیله آن به کنجکاوی و سوالات مطرح شده در ذهن کسانی که از دستگاه تهویه هوا استفاده می‌کنند پاسخ داد. هر فردی پس از خرید دستگاه تهویه هوا، پس از گذشت زمان در ذهن خود سوالاتی مبنی بر اینکه آیا قدرت دستگاه کم شده است یا نه به وجود می‌آید و برای پیدا کردن جواب سوالاتی از این قبیل نیاز است تا با دستگاهی که CFM سنج و یا به فارسی سی اف ام سنج نامیده می‌شود میزان قدرت دستگاه اندازه گیری شود.

CFM سنج چیست؟

پس از به وجود آمدن دستگاه‌های تهویه مطبوع که عمل گرم کردن و یا خنک سازی هوای محیط را انجام می‌دهند، همانند دیگر دستگاه‌های مکانیکی، قطعات دیگری نیز تولید شدند که با آن‌ها بتوان میزان سلامت دستگاه مورد استفاده را بررسی و اریابی کرد. اما اگر بخوایم در رابطه با دستگاه CFM به صورت علمی توضیح دهیم و تعریف معینی برای این واژه داشته باشیم بدین صورت خواهد بود:

میزان هوای خارج شده از یک سطح مشخص که واحد اندازه گیری آن فوت مکعب در دقیقه می‌باشد.

دستگاه سی اف سنج در کشورهای معدودی تولید می‌شود که از جمله این کشورها به ایران نیز حتی می‌توان اشاره کرد، اما عمده دستگاه‌های موجود در بازار که از برند معروفی بوده و کیفیت و دقت مورد قبولی را دارا می‌باشند می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

  • دستگاه سی اف ام سنج شرکت تستو
  • دستگاه سی اف سنج شرکت بنتو
  • دستگاه سی اف سنج شرکت سی ای ام (CEM)

 

مقاله پیشنهادی برای شما:

کولر مسجدی | بخاری مسجدی با بازدهی عالی

ایر فلو یا دبی هوا چیست؟

Air flow و یا دبی هوا در واقع میزان بادی بوده که در یک زمان مشخص از یک محل مشخص عبور می‌کند؛ به این میزان باد خارج شده اصطلاحا دبی هوا می‌گویند.

در واقع مفهومی که با آن آشنا شدید همان مسئله‌ایست که در بالاتر در حال مطالعه آن بودید، زمانی که تصمیم بر آن گرفته‌اید که مطلع شوید دستگاه سرمایشی و گرمایشی شما چه میزان قدرت دارد و همچنان همانند روز اول کارایی دارد یا نه، می‌بایست دبی هوای خارج شده از دستگاه را اندازه گیری کنید، که برای اینکار باید با در دست داشتن یک CFM سنج میزان دبی هوا را اندازه گیری کنید تا مشخص شود که دستگاه سرمایش گرمایشی تا چه اندازه قدرت دارد.

cfm سنج چیست

روش اندازه گیری دبی هوا به وسیله CFM سنج

حال که با هر دو مفهوم آشنا شده‌اید باید بدانید که برای اندازه گیری دبی هوا دستگاه‌ها می‌بایست دستگاه سی اف ام سنج را در نزدیکی دریچه قرار داد و سپس با روشن کردن دستگاه تهویه مطبوع و همچنین دستگاه باد سنج، اعدادی که بر روی نمایشگر دستگاه نمایش داده می‌شود را به خاطر سپرد و سپس با مراجعه به دستگاه سرمایش گرمایشی که قصد اندازه گیری قدرت آن را داشتید، میزان قدرت آن را نیز مشاهده کرد. در صورتی که عدد روی نمایشگر سی اف ام سنج یکی و یا خیلی نزدیک به قدرت دستگاه بود، نشان از سلامت دستگاه شما دارد، در غیر این صورت بدین گونه برداشت می‌شود که دستگاه کارایی اولیه را از دست داده است.

مقاله پیشنهادی برای شما:

بی تی یو چیست تبدیل آنلاین و محاسبه BTU

منظور از قدرت دستگاه چیست؟

شاید برای خیلی ها سوال باشد که وقتی می‌گوییم قدرت ایرواشر 3000 سی اف ام، 4000 سی اف ام و یا هر عدد دیگری است به چه معناست؟ برای پاسخ به این سوال شما نیز می‌توان گفت که CFM خلاصه شده کلمه Cubic Feet per Minute بوده که به معنی فوت مکعب بر دقیقه است. حال وقتی قدرت برای مثال 3000 بیان می‌شود به این معنی خواهد بود که در هر دقیقه از ساعت که دستگاه ایرواشر و یا هر دستگاه دیگری که روشن است 3000 تا مکعب باد از خود خارج می‌کند. حال اینکه این مکعب چه اندازه است دارای مباحث بیشتری بوده که نیاز به محاسبات مختلف دارد که اولین مورد که نیاز به محاسبه دارد به دست آوردن طول و عرض دریچه دستگاه است تا بتوان متوجه شد مکعب مد نظر چه اندازه خواهد بود.

یکی دیگر از مقالات شرکت تهویه پاسارگاد استوار که در رابطه با سی اف ام سنج و دبی هوا به پایان رسید، امیدواریم نهایت استفاده را از این مقاله برده باشید، هر گونه سوالی و یا ابهامی در رابطه با مقاله وجود داشت می‌توانید با قراردادن کامنت در بخش نظرات ما را مطلع کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنید.

آخرین مقالات

آخرین محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست