اماکن مذهبی همواره در بسیاری از کشورها وجود دارد و در ایران نیز مساجد به وفور یافت می‌شود و می‌توان گفت در هر محله‌ای یک مسجد وجود دارد و یا در حال ساخت می‌باشد؛ مسجد ها به دلیل مساحت بزرگی که دارا می‌باشند، تهویه هوا برای آن‌ها همواره از مهمترین مسائل بوده است، از این رو سازندگان و یا اهل محل به دنبال کولر مسجدی و بخاری مسجدی می‌گردند که بتواند بالاترین راندمان را داشته باشد چرا که به دلیل ازدحام جمعیت درون مسجد، نیاز به دستگاه تهویه هوایی بوده که بتواند در زمستان گرمایش را تعمین نموده و در تابستان نیز با ارائه هوای خنک محل عبادت مردم را خنک نگهدارد. با ما در ادامه همراه باشید تا شما در انتخاب بهترین کولر مسجدی با بررسی تخصصی راهنمایی کنیم.

کولر مسجدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در تابستان به علت گرمی هوا نیاز است تا درون مسجد را برای عبادت کنندگان به دمای ایده‌ال رساند، از این رو نیاز به دستگاهی نیاز است که عمدتا با مشخصه کولر مسجدی شناخته می‌شود. اما کولری که برای مسجد تهویه تهیه می‌شود باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد تا در کنار خنک سازی ایده آل، دسترسی راحتی نیز داشته باشد تا بتوان به سادگی هر چه تمام تر دستگاه تهویه هوا مسجد را روشن و یا خاموش نمود. در برخی موارد مشاهده شده است که برای مسجد از دستگاه کولر آبی استفاده شده است که این مسئله در شرکت تهویه پاسارگاد به طور کامل رد می‌شود چرا که به دلیل بزرگی مسجد می بایست از چندین کولر آبی بزرگ استفاده کرد و روشن و یا خاموش کردن آن ها همواره تبدیل به یک معضل شده و سختی خاص خود را به همراه دارد، اما مسئله به اینجا ختم نشده و در صورتی که آینده نگری خوبی داشته باشید متوجه خواهید شد که امکان خرابی، تعمیر و سرویس چند دستگاه نسبت به یک دستگاه بیشتر بوده و همواره این احتمال وجود دارد که با خرابی یک دستگاه برای یک بخش تهویه هوا وجود نخواهد داشت.

کولر مسجدی بخاری مسجدی

 

همچنین استفاده از کولر مسجدی آبی به دلیل عدم امکان کنترل دما و یا حتی میزان رطوبت، توصیه نمی‌شود چرا که ایران کشوری چهار فصل بوده و هر منطقه از ایران دارای شرایط جوی خاص خود می باشد و میزان رطوبت و دمای مورد نیاز برای هر منطقه متفاوت است که ارائه چنین قابلیتی از کولر آبی خارج است. مسئله دیگری که اهمیت بالایی دارد این است که از آنجایی که ازدحام جمعیت بالا بوده، نمی‌توان از وجود اشخاص مختلف با درجه حساسیت به آلودگی مختلف نیز چش پوشی کرد. کولر برای مسجد در صورتی که قابلیت فیلتر کردن آلودگی ها را تا حد بالایی نداشته باشد می تواند مضر باشد و عبادت کنندگان را بیمار نماید، چرا که پوشال کولر ابی درجه نفوذ پذیری بالایی داشته و آلودگی ها را از خود عبور می دهد و توسط فن به داخل محوطه دمیده می‌شود.

چه کولری برای مسجد مناسب بوده و بازدهی بالایی دارد؟

در بین دستگاه‌های تهویه هوای مختلفی که وجود دارد، شرکت تهویه پاسارگاد که چندین مسجد را به ایرواشر و زنت مجهز کرده است، طبق بررسی و نتیجه گیری به عمل آمده، بهترین کارایی را در کولر مسجدی برای این مساجد داشته است. دستگاه ایرواشری که به عنوان کولر مسجدی استفاده شده است علاوه بر خنک سازی مسجد به بهترین شکل، قابلیت تنظیم دما را طبق دماسنج نیز فراهم آورده است تا به طور خودکار دمای محیط را به یک اندازه تنظیم نماید. دستگاه ایرواشر یا زنت ساخته شده برای مساجد قابلیت کنترل پذیری بالایی نیز دارد چرا که به سادگی هر چه تمام تر به وسیله پنل هوشمندی که برای آن تعبیه شده است می توان دستگاه را با یک کلیک روشن و خاموش کرد تا تمامی محیط مسجد به یک شکل خنک شود.

همچنین این دستگاه مزایای کولر مسجدی آبی را نیز نداشته و با فیلتر کردن گرد و خاک و غبار موجود در هوا بالاترین درجه استاندارد تنفسی را ارائه می‌دهد و احتمالات بیماری برای عبادت کنندگان را به حداقل می‌رساند. لازم به ذکر است مبلغ تمام شده ایرواشر برای مسجد هم قیمت و یا حتی ارزان‌تر از دستگاه‌هایی مانند کولر آبی، کولر گازی، چیلر، داکت اسپلیت و … خواهد بود. به دلیل مساحت بالای مساجد همواره مصرف انرژی نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده چرا که برای گرم و یا خنک کردن چنین محیطی دستگاه بیش از حد معمول می‌بایست روشن بماند که دستگاه ایرواشر صنعتی می‌تواند به صورت کاملا علمی و عملی کم‌ترین میزان مصرف برق را بین دیگر دستگاه‌ها داشته باشد و این مسئله‌ای بوده که الویت ایرواشر را نسبت به دیگر دستگاه‌ها بالا می‌برد.

تهویه مطبوع مساجد کولر مسجدی

بخاری مسجدی چیست؟

دستگاه گرمایشی که برای مساجد در نظر گرفته می‌شود عموما بین مردم به بخاری مسجدی شهرت دارد؛ برای سیستم گرمایشی مساجد معمولا از بخاری گازی و یا داکت اسپلیت استفاده می‌کنند که هر دوی این دستگاه‌ها در شرکت تهویه پاسارگاد رد می‌شود چرا که بخاری گازی خطرات جانی جبران ناپذیری دارد و اگر به درستی نصب نشود و یا گاز به خوبی به بخاری نرسد گاز کربن داخل محیط آزاد می‌کند و برای عموم مردم به خصوص افراد بیمار مضرات فراوانی دارد و برای گرم کردن نیز باید از چندین بخاری استفاده شود. همچنین دستگاه داکت اسپلیت نیز توجیه اقتصادی نداشته و هزینه مصرف انرژی آن بسیار سرسام آور است. اما ایرواشر صنعتی که کمی بالاتر برای کولر مسجدی معرفی شد قابلیت گرمایش را نیز دارا می‌باشد که به سادگی هرچه تمام‌تر دمای محیط را گرم کرده و هزینه سرویس، تعمیر، خرید و مصرف انرژی آن پایین می‌باشد.

تهویه مطلبوع مسجد – خرید کولر برای مسجد

در تهویه مطبوع مسجد همانطور که مشاهده کردید طی یک بررسی اجمالی دستگاه‌های مورد استفاده در این مکان مقدس را ارزیابی کردیم، حال می‌توانید با کارشناس تهویه پاسارگاد تماس بگیرید و طی یک مشاوره تلفنی رایگان، دستگاه با قدرت دمندگی مناسب با متراژ، محیط و منطقه سازه خود دریافت کنید.

آخرین مقالات

آخرین محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست