ایرواشر و زنت هر دو از دستگاه‌های تهویه هوا می‌باشند که در مصارف خانگی و صنعتی کاربرد خاص خود را دارند، تفاوت ایرواشر و زنت، هر دوی این دستگاه‌ها با قابلیت سرمایش و گرمایش عالی، بیشتر مردم را جذب خود کرده‌اند چرا که علاوه بر توجیه اقتصادی مناسب برای خرید، مصرف انرژی آن‌ها به طرز چشم گیری کم‌تر از دیگر دستگاه‌ها بوده و علاوه بر عدم هزینه اضافی برای آب و برق، در مصرف انرژی کشوری نیز صرفه جویی شده و از بعد انسان دوستانه امری بسیار پسندیده است. در این مقاله از تهویه پاسارگاد قصد داریم تفاوت این دو دستگاه را با یکدیگر بررسی کنیم با ما در ادامه همراه باشید.

تفاوت ایرواشر و زنت در چیست؟

تفاوت ایرواشر و زنت را در چند بخش می‌توان دسته بندی کرد که همگی آن‌ها با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند، چرا که اصل این تفاوت از متریال مورد استفاده در ساخت شروع می‌شود و سپس تاثیرات این اختلاف متریال را در کارکرد و قیمت آن مشاهده می‌‌شود. در ادامه به بررسی دقیق و تفاوت ایرواشر و زنت می‌پردازیم پس با ما در ادامه همراه باشید.

نحوه کارکرد زنت به ساده ترین شکل

تفاوت عملکرد ایرواشر و زنت با یکدیگر در چیست؟

برای ذکر اینکه تفاوت ایرواشر و زنت در نوع عملکرد آن‌ها به چه صورت است در ابتدا لازم است تا بدانید که هر کدام از این دستگاه‌های تهویه هوا نوع آب رسانی متفاوتی با یکدیگر دارند، برای روشن‌تر شدن مسئله، دستگاه زنت برای آب رسانی به روی پد سلولزی خود، پس از انتقال آب به کمک پمپ و شلنگ، قطعه‌ای سر شلنگ قرار دارد که آب را به صورت ریزشی به روی پد سلولزی می‌ریزد. با این کار پد سلولزی خیس شده و هوایی که از لای آن عبور می‌کند دمای خود را از دست می‌دهد و به وسیله فن به درون کانال کشی دمیده می‌شود.

اما نحوه کار در دستگاه ایرواشر کمی متفاوت است و این تفاوت کوچک مسائل مختلفی را در پی خواهد داشت که در ادامه در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد؛ دستگاه ایرواشر نیز به کمک پمپ و شلنگ آب را به قطعه‌ای که سر شلنگ قرار دارد می‌رساند، این قطعه نازل ایرواشر نام دارد و آبی که دریافت کرده را پس از پودر کردن به صورت پاششی اسپری می‌نماید. آب اسپری شده هم پد سلولزی را خیس می‌کند و هم درون اتاقک ایرواشر باقی می‌ماند. از این هوای وارد شده به درون دستگاه علاوه بر از دست دادن دمای خود، شستشو هم داده می‌شود و درجه استاندارد تنفسی بالایی را درون اتاق از خود ارائه می‌دهد.

نحوه کارکرد ایرواشر به ساده ترین شکل

 

ایرواشر یا زنت؟ از کدام باید استفاده کرد؟

در ابتدا باید گفت هر دو دستگاه کارایی تقریبا یکسانی داشته و تفاوت ایرواشر و زنت به گونه‌ای نیست که صرفا مختص به یک مکان باشند اما از سیستم سرمایش و گرمایش پشتیبانی می‌کنند و می‌توان از آن‌ها در هر محل و محیطی استفاده کرد. طبق تجربه و نظر کارشناسان تهویه پاسارگاد برای مصارف خانگی بهتر است از دستگاه زنت استفاده گردد چرا که ایرواشر میزان رطوبت هوای بیشتری داشته و هزینه آن نیز بالاتر از زنت خواهد بود، از دستگاه ایرواشر واقعی عموما در مکان‌هایی که به میزان پاکیزگی هوای بالایی نیاز است استفاده می‌شود.

اما این امکان نیز کاملا وجود دارد  که از دستگاه ایرواشر نیز برای مصارف خانگی بهره برد. لازم به ذکر است تقریبا در بهترین حالت 99% سازندگان تهویه مطبوع، دستگاهی که به مشتریان عرضه می‌کنند زنت بوده اما به نام ایرواشر معرفی می‌کنند؛ دلیل اینکه گفته شد در بهترین حالت نیز این است که بسیاری از سازندگان دستگاه JS را به عنوان دستگاه ایرواشر تولید می‌کنند که این موضوع توسط تهویه پاسارگاد به طور کامل رد شده و مورد تایید نمی‌باشد.

از دیگر تفاوت ایرواشر و زنت چه چیزهایی می‌تواند باشد؟

تفاوت ایرواشر و زنت به صورت کلی در مسئله ساخت آن بود که بالاتر ذکر شد اما این مسائل متریالی موجب ایجاد تغییراتی نیز می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دستگاه ایرواشر واقعی به نسبت دستگاه زنت مقداری گران‌تر است.
  • آب رسانی ایرواشر به صورت پاششی بوده اما زنت به صورت ریزشی است.
  • ایر واشر استاندارد تنفسی بالاتری دارد.
  • میزان رطوبت دستگاه زنت برای مصارف خانگی مناسب‌تر از ایرواشر خواهد بود.
  • امکان رسوب گیری در نازل ایرواشر بیشتر از زنت می‌باشد.
  • دستگاه ایرواشر دارای قطعات رطوبت زنی بیشتری نسبت به زنت است.
  • از جمله تفاوت ایرواشر و زنت می‌توان به بی‌صدا تر بودن زنت نیز اشاره کرد چرا که ایرواشر از سیستم پاششی استفاده می‌کند.

لازم به ذکر است که دستگاه‌های تولید شده در تهویه پاسارگاد کاملا سایلنت بوده و همچنین قابلیت استفاده از سیستم سوپر سایلنت نیز در آن‌ها وجود دارد، دلیل اینکه گفته شد صدای ایرواشر به نسبت زنت بیشتر است به دلیل اسپری شدن آب بوده و سرعت بیشتری که آب با دیواره‌ها و سلولز برخورد می‌کند، در غیر این صورت صدایی از دستگاه شنیده نخواهد شد.

مشاوره بهتر برای انتخاب دستگاه زنت و یا ایرواشر و …

در صورتی که شما نیز سازنده ساختمان‌های اداری، تجاری، مذهبی هستید؛ درست است که در این مطلب تفاوت ایرواشر و زنت را متوجه شدید اما می‌توانید با برقراری تماس با کارشناس تهویه پاسارگاد بهترین دستگاه را به صورت مهندسی شده وابسته به مساحت و شرایط جوی منظقه انتخاب نمایید و از امکانات ویژه‌ای که امکان نصب بر روی دستگاه وجود دارد نیز مطلع شوید؛ در تهویه پاسارگاد عمده فعالیت و هدف شرکت حول محور رضایت مشتری و حفظ ارزش برند با ارائه دستگاه با کیفیت می‌باشد.

آخرین مقالات

آخرین محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست