در این مقاله از بخش آموزش‌های سایت تهویه پاسارگاد قصد داریم تا در رابطه با بی تی یو که به به زبان انگلیسی BTU نوشته می‌شود صحبت کنیم، در این مقاله سعی شده تا تمامی اطلاعات لازم در رابطه با BTU توضیح داده شده و فرم‌های محاسباتی آنلاین برای آن تعبیه شود تا هر کاربری بتواند به ساده‌ترین شکل به تمامی واحد‌های مورد نیاز مانند، کیلو کالری، کیلو وات، ژول و … تبدیل نماید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بی تی یو چیست؟

در ابتدا باید بدانیم که بی تی یو چیست، واژه BTU خلاصه شده British Thermal Unit بوده که به معنی لغوی یکای گرمایی بریتانیا می‌باشد. اما تعریف علمی آن بدین صورت است:

میزان گرمای لازم برای افزایش یک درجه فارنهایت در فشار ثابت یک واحد اتمسفر، برای یک پوند مایع

پس به طور خلاصه و کاملا ساده که بخواهیم این واژه را تعریف کنیم باید گفت که میزان گرمایی که لازم است تا مقدار معینی از آب را تحت شرایط خاصی افزایش دما دهد BTU نامیده می‌شود. این واژه نیز همانند بسیاری از واژگان هم رده، به عنوان واحد اندازه گیری استفاده می‌شود و جالب است بدانید که در برخی از کشورها مانند امریکا از آن به عنوان واحد رسمی برای گاز طبیعی استفاده می‌شود.

محاسبه بی تی یو وابسته به چه عواملی می‌باشد؟

برای محاسبه کردن بی تی یو برای هر محلی، تعدادی آیتم وجود دارد که می‌تواند بر روی عدد به دست آمده تاثیر گذار باشد، از این رو کارشناس محاسب باید قبل از محاسبه جوابی برای این پرسش‌ها داشته باشد تا بتواند دقیق‌ترین عدد را به دست آورد.

  • شرایط جوی منطقه
  • تعداد افراد حاضر در محل به طور ثابت
  • تعداد افرادی که در رفت و آمد هستند
  • دسترسی نور خورشید به محل
  • نقشه ساخت سازه
  • تعداد دستگاه‌های سرمایشی گرمایشی
  • و …

از مهم‌ترین عواملی که بر روی محاسبه بی تی یو تاثیر گذار است ذکر شد که برای روشن‌تر شدن مسئله هر کدام را به صورت ساده توضیح خوایم داد.

تبدیل آنلاین بی تی یو BTU

شرایط جوی منطقه در محاسبه BTU

کشور ایران چهار فصل بوده و هر منطقه‌ای از کشور دارای آب و هوای خاص خود می‌باشد از این رو لازم است برای محاسبه BTU در منطقه برای به کار بردن دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی نیاز است تا شرایط جوی چند سال اخیر محل مورد نظر مورد بررسی قرار گیرد تا بهترین و دقیق‌ترین عدد را به دست آورد. در شرکت تهویه پاسارگاد برای ساخت دستگاه‌های ایرواشر و زنت از شرایط جوی منطقه مورد نظر سابقه 20 ساله مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آیا تعداد افراد حاضر در محل در محاسبات تاثیر گذار است؟

بله کاملا تاثیر مستقیم در محاسبات خواهد داشت، هر انسان و موجود زنده‌ای دارای دمای بدنی مشخصی می‌باشد و می‌تواند در تغییر دمای محیط تاثیر گذار باشد از این رو هر چه تعداد افراد ثابت حاضر در محیط بیشتر باشد، نیاز است تا ظرفیت دستگاه‌ سرمایشی گرمایشی افزایش یابد.

تعداد افرادی که در رفت و آمد هستند

همانطور که مشخص است در صورتی که در محیطی میزان رفت و آمد بالا باشد، به طبع دمای بیرون به داخل محیط بیشتر نفوذ خواهد کرد و همین مسئله موجب آن می‌گردد که دما در محیط تغییر کند و به دلیل تغییر دما دستگاه تهویه هوا در این شرایط می‌بایست بیش از پیش کار کند تا اختلاف دمای به وجود آمده را جبران کند. از این برای ساخت دستگاه نیاز است تا محاسبه بی تی یو محل به طور دقیق انجام گیرد.

دسترسی نور خورشید به محل

در صورتی که محل مورد نظر دارای محل‌های زیادی برای نفوذ هوا به درون باشد نیز محاسبات دستخوش تغییر خواهد شد. وجود پنجره‌ها، درب‌ها و سقف‌های شیشه‌ای از عمده‌ـترین مسائلی بوده که عدد BTU به دست آمده رو بالا پایین می‌کند.

نقشه ساخت سازه

قطع به یقین اولین مسئله‌ای که در محاسبه بی تی یو در نظر گرفته می‌شود متراژ محل مورد نظر است و این متراژ می بایست به صورت دقیق در ابعاد و ارتقاع حساب شود. همچنین طبقه مرود نظر نیز تاثیر گذار است علی الخصوص طبقه اولی که زیر آن پارکینگ وجود دارد و یا طبقه آخر که به پشت بام و نور خورشید دسترسی مستقیم دارد.

تعداد دستگاه‌های سرمایشی گرمایشی

در هر واحد مسکونی تجاری قطع به یقین تعدادی دستگاه سرمایشی گرمایشی وجود دارد که وابسته به تعداد آن‌ها و میزان انرژی که از خود آزاد می‌کنند می‌بایست BTU را محاسبه کرد، دستگاه‌های سرمایشی گرمایشی در این مورد می‌تواند شامل دستگاه‌هایی مانند اجاق گاز و پنکه‌های سقفی و ایستاده نیز باشند، از این رو تمامی دستگاه‌هایی که تولید انرژی می‌کنند در عدد به دست آمده تاثیرگذار خواهند بود.

هر یک بی تی یو در واحد های دیگر + تبدیل آنلاین

مواقعی وجود دارد که نیاز است تا واحد هایی به بی تی یو تبدیل شوند تا بتوان محاسبات لازمه را انجام داد، از پر کاربرد ترین واحدهایی که در این زمینه تا به حال به کار رفته است می‌توان به آیتم‌های زیر اشاره کرد.

تبدیل کیلوژول به بی تی یو

در واقع واحد اصلی ژول بوده و کیلو در اینجا به معنی هزار می‌باشد ژول یک واحد انرژی می‌باشد که نام خود را از کاشف آن یعنی آقای جیمز پرسکات ژول به دست آورده است. حال برای محاسبات خود باید از فرمول زیر استفاده کنید و یا از طریق فرم محاسباتی که پس از ان درج شده است استفاده نمایید:

1 بی تی یو = 1.055 کیلو ژول


 

تبدیل وات و کیلو وات به بی تی یو

در ابتدا باید بدانید که وات واحد مورد استفاده برای توان می‌باشد از این رو امکان تبدیل وات و کیلو وات به BTU وجود نخواهد داشت چرا که هر کدام از این واژگان برای مسائل مختلفی می‌باشند، اما می‌توان میزان توان به کار رفته در یک ساعت ( یعنی وات بر ساعت W.h) را در محاسبه BTU استفاده کرد که فرمول تبدیل آن به صورت زیر می‌باشد:

1 بی تی یو = 0.293 وات بر ساعت


 

تبدیل تن تبرید به بی تی یو

قبل از بیان فرمول بهتر است بدانید که تن تبرید چیست! تن تبرید در واقع واحد نیرویی بوده که ظرفیت استخراج گرما از تجهیزات تبرید و تهویه مطبوع را نشان می‌دهد، همچنین این واحد با حروف اختصاری TR نمایش داده می‌شود و به صورت کاملا دقیق که فرمول آن در زیر آورده شده است.

1 بی تی یو = 0.0000833 تن تبرید


 

تبدیل کالری به بی تی یو

کالری نیز همانند بی تی یو یک واحد اندازه گیری برای انرژی می‌باشد و می‌توان به سادگی هر کدام از آن‌ها را به یک دیگر تبدیل کرد که برای این کار لازم است تا از فرمول زیر استفاده نمایید:

1 بی تی یو = 252.164 کالری


 

آخرین مقالات

آخرین محصولات

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست