در شرایط کنونی هر روز بیشتر از قبل با واژه ایرواشر خانگی مواجه می‌شویم که حس کنجکاوی هر کسی را بر می‌انگیزد تا با این دستگاه تهویه هوا بیش از پیش آشنا شود. دستگاه ایرواشر آپارتمانی و یا خانگی از هر دو برای مصارف خانگی استفاده می‌شود که در ابعاد و اندازه‌های کاملا سفارشی قابل تولید می‌باشد و می‌توان از آن در بالکن خانه و یا حتی در پشت بام استفاده نمود. از این رو تعداد دستگاه‌هایی که می‌توان از آن استفاده نمود نیز به 3 دسته پشت بامی، زیر سقفی و ایستاده تقسیم می‌شود که در ادامه در رابطه با آن‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد، اما همچنان برخی سوالات مانند مزایا و دلیل استفاده از آن، در جای خود باقی مانده است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ایرواشر خانگی یا آپارتمانی چیست؟

ایرواشر آپارتمانی از جمله دستگاه‌های تهویه هوا بوده که با جدیدترین متدهای روز تولید و ساخته می‌شود، این دستگاه در نسخه‌های صنعتی که برای مصارف تجاری و امکان بزرگ می‌باشد نیز تولید می‌شود اما نسخه خانگی آن توانسته است در کم ترین زمان بهترین نتیجه را کسب کند و به میزان محبوبیت آن افزوده شود. همچنین ایرواشر خانگی بیش از 5 دهه است که در ایران تولید شده و روز به روز پیشرفت کرده و از تولیدات بسیار با کیفیت داخلی به شمار می‌رود. ایر واشر خانگی در واقع از نظر ظاهری به کولر آبی شباهت دارد و کارکرد آن به نسبت دیگر دستگاه‌های تهویه هوا، به کولرآبی نزدیک تر است؛ اما در شرایطی کاملا بهینه و بهتر!

آیا ایرواشر آپارتمانی به صرفه است؟

برای به صرفه بودن یک دستگاه تهویه هوا باید مسائل مختلفی را در نظر گرفت تا بتوان با جمع بستن اطلاعات به دست آمده معقول بودن خرید آن را تشخیص داد. برای مثال ایرواشر خانگی با توجه به سیستم ساخت و تولیدی که دارد، مصرف برق بسیار بهینه تر و کمتری نسبت به کولرگازی دارد، و از طرفی میزان گرمایی که این دستگاه دارد قابل قیاس به اسپلیت نیست؛ هزینه تعمیر و نگهداری اسپلیت در مقایسه با این دستگاه نیز بیشتر است.

ایرواشر پشت بامی در بام

همچنین دستگاه‌هایی مانند داکت اسپلیت نیز هزینه اولیه، تعمیر و نگهداری آن بسیار بیشتر از ایرواشر آپارتمانی است و در صورتی که کسی علاقه به داکت اسپلیت داشته باشد، توجیه دیگری برای استفاده از این دستگاه تهویه هوا وجود ندارد. هزینه خرید یک ایر واشر خانگی نیز به نسبت خرید یک کولر آبی در کنار رادیاتوری که در خانه‌های مسکونی هنگام ساخت، مورد استفاده قرار می‌گیرد به هیچوجه گران تر نبوده و با توجه به مسائلی مانند از دست رفتن مساحت هر واحد به دلیل لوله کشی و داکت بندی، استفاده از ایرواشر کاملا مقرون به صرفه خواهد بود.

نحوه عملکرد ایرواشر خانگی به چه صورت است؟

ایرواشر خانگی در تابستان که اتاق‌ها نیاز به هوای خنک دارند، پس از روشن شدن پمپ اقدام به جریان انداختن آب درون لوله‌ها می‌کند و سپس با رسیدن آب به نازل، آب به صورت اسپری درون اتاقک ایرواشر پخش می‌شود، با پخش شدن اسپری آب، هوای موجود شستشو داده شده و دمای آن گرفته می‌شود؛ در این مرحله فن وارد عمل شده و هوا را پس از عبور دادن از چند لایه فیلتراسیون، به سمت کانال هدایت می‌کند و از طریق کانال کشی به تمامی اتاق‌ها، هوای خنک “به صورت یکسان” پخش می‌شود.

در زمستان نیز عملکرد دستگاه مشابه تابستان بوده با این تفاوت که به صورت پیش فرض آبی که قرار است درون کوئل جریان داشته باشد به وسیله موتورخانه و یا پکیج ابتدا به دمای مورد نیاز می‌رسد و سپس درون اتاقک به اسپری می‌شود؛ حال می‌توان گفت که هوای دمیده شده ایرواشر خانگی در اتاق، به نسبت دیگر دستگاه‌های تهویه هوا، درجه پاکیزگی بالایی دارد و فرد استفاده کننده می‌تواند با استفاده از ترموستات دیجیتالی دستگاه درجه هوا را به سادگی تغییر دهد؛ همچنین تغییر فصل نیز به سادگی هر چه تمام تر به وسیله همان ترموستات دیجیتالی قابل اجرا می‌باشد.

محل نصب ایرواشر خانگی در آپارتمان کجا می‌باشد؟

با توجه به امکان ساخت ایرواشر خانگی در حالت‌های مختلف این امکان وجود دارد که برای خانه‌هایی که دارای بالکن هستند، از آن در بالکن استفاده نمود؛ البته این امکان وجود دارد که در صورتی که نیاز به حفظ فضا در بالکن داشته باشید، دستگاه به صورت زیرسقفی تولید شده و زیر سقف بالکن نصب شود تا حداکثر فضای موجود در بالکن حفظ شود. قسمت دیگری که می‌توان ایرواشر آپارتمانی را نصب کرد، روی پشت بام است که با استفاده از کانال کشی هوا درون آپارتمان دمیده می‌شود.

امروزه با توجه به کمبود فضا، هزینه مصرف انرژی و اهمیت هوای پاکیزه و با کیفیت بودن دستگاه‌های تهویه هوا، استفاده کردن از ایرواشر به گزینه‌ای بسیار ایده آل تبدیل شده است و روز به روز میزان محبوبیت این دستگاه نزد مردم افزایش پیدا می‌کند. در صورتی نیاز به مشاوره در رابطه با امکان نصب در بالکن و یا پشت بام سوالی دارید می‌توانید در بخش نظرات پرسیده و یا با تماس تلفنی از کارشناسان تهویه پاسارگاد پاسخ خود را دریافت کنید.

آخرین مقالات

آخرین محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست